Tradičné shophouses boli v Malajzii a Singapure predstavené čínskymi prisťahovalcami z provincie Fujian. Ako názov naznačuje, budovy boli kombináciou obchodu a domova. Domy boli zvyčajne úzke, avšak prekvapujúco hlboké. V miestnostiach na prízemí sa majiteľ venoval obchodu, alebo remeslu, na vrchných poschodiach bývala rodina.
Shophouses, ktoré sa zachovali v Gerorgetowne, patria k tradičnej anglickej koloniálnej architektúre a nájdeme ich len v Malajzii a Singapure. Sir Stamfors Raffles, zakladateľ Singapuru zaviedol v roku 1822 nasledujúce pravidlo: “Všetky domy, postavené z tehál a kachličiek, musia mať 150 centimetrovú verandu, otvorenú zo všetkých strán“. Kedže domy boli stavané v rade, vynikol tým arkádový chodník, ktorý chodcov chránil v období sucha pred tropickým slnkom a v období monzúnov pred dažďom. 5ft way sa týmto stal klasickým prvkom v takmer celej koloniálnej mestskej architektúre na malajskom polostrove. Po veľkom požiari Kuala Lumpur, v roku 1884 zaviedol rovnaké pravidlo aj guvernér Selangoru, Sir Frank Sweetenham.
Prvé shophouses v Georgetowne boli postavené v roku 1790. S prichádzajúcou prosperitou, prišla aj nová architektúra. Majitelia chceli ukázať svoje bohatstvo, domy boli preto bohato zdobené. V mnohých sa zachovala pôvodná obľúbená dekorácia kachličkami a mozaikami. V Georgetowne sa zachovalo 5665 týchto zaujímavých domov. Ich výnimočnosť spočíva v skutočnosti, že väčšina slúži pôvodnému účelu. Obyvatelia v nich bývajú celé generácie, na prízemí stále prevádzkujú remeslá, či obchody. Prechádzka Goergetownu je preto ako prechádzka žijúcim múzeom.
Keď v roku 2008 Georgetown získal miesto v zozname svetového dedičstva UNESCO, mnohé chátrajúce shophouses boli odkúpené, zrekonštruované a prerobené na reštaurácie a butikové hotelíky. Do Georgetownu začali prúdiť turisti z celého sveta.
Bohužiaľ, nový guvernér Penangu sa rozhodol celé ulice shophouses predať singapurským developerom, ktorí pôvodných obyvateľov vysťahovávajú a skvosty koloniálnej architektúry necitlivo prerábajú. Každý deň počujem o ďalšom dome, ktorý bol vyprázdnený a predaný. Nedávno som sa dozvedela, že dokonca existujú plány, podľa ktorých zostanú len fasády budov, za ktorými budú postavené mrakodrapy. Georgetownu hrozí že príde o UNESCO štatút.
Ak máte históriu radi rovnako ako ja, navštívte Georgetown čím skôr, pred jeho devastáciou ...