Jeho súčasťou je jedinečný jaskynný systém, z ktorého bolo zatiaľ prebádaných iba 30%. Výlet si začíname vychutnávať už počas letu. Nalepení na okienka pozorujeme hustý, milióny rokov starý dažďový prales, cez ktorý sa ako had vinie rieka. Po hodine lietadlo začne klesať a uprostred pralesa sa vynorí krátka pristávacia dráha. Rýchlo sa ubytujeme v rezorte Mulu Mariott a vyrážame na prvú prehliadku.
Z rezortu sa malým tuk-tukom odvezieme do Národného parku. Nasleduje trek k dvom jaskyniam, Lang cave a Deer cave. Cesta cez prales vedie po drevených chodníkoch, nemusíme sa preto báť že stupíme na nejakého vzácneho živočícha. Náš sprievodca Apai rozpráva: “ Národný park Mulu patrí k botanicky najbohatším oblastiam v Malajzii. Vek pralesu sa odhaduje na 80 miliónov rokov, žije tu 75 druhov cicavcov a 250 druhov vtákov. Na rozlohe 754 km2 je 17 vegetačných pásiem a 3500 druhmi rastlín, predovšetkým paliem a orchideí. Spolu s jaskynným systémom bol v roku 2000 zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. “ Po hodine rýchlej chôdze prichádzame k prvej jaskyni. Lang’s cave je jedna z najkrajších jaskýň na svete. Vo vnútri sa nachádza obrovské množstvo zaujímavo sfarbených stalagmitov a stalaktitov.
Po prehliadke prechádzame k Jelenej jaskyni, najväčšej verejnosť sprístupnenej jaskyne na svete, ktorej dĺžka dosahuje 2 km, šírka 174 m a výška 122 m. Jaskyňa je stĺpom rozdelená na dve časti, vo vnútri sa nachádzajú 4 vodopády. Chodník v jaskyni je dlhy 2 kilometre. ´´Dúfam že nemusíme ísť až na koniec,´´ napadne ma. “ Teraz sa otočte “ po chvíli nás vyzve sprievodca, a naozaj, pred sebou vidíme profil amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Najväčší zážitok nás však čaká nakoniec. Každý deň, okolo šiestej hodiny vyletí z jaskyne 3 milióny netopierov. Deň zakončíme chutnou večerou v rezorte, počas ktorej nás tradičnými tancami zabávajú miestne krásky.
Na druhý deň nás zobúdzajú zvuky džungle. Je nádherné ráno , po raňajkách nás čaká prehliadka ďalších dvoch jaskýň. V rieke, ktorá obklopuje rezort nás už čakajú tradičné longboats, dlhé úzke loďky, v ktorých cestujúci sedia za sebou. Okraj loďky je len niekoľko centimetrov nad vodnou hladinou. Vydávame sa na vzrušujúcu plavbu. Loďka sa po hladine kĺže veľkou rýchlosťou , scenéria vôkol nás je úžasná. Kamerami sa snažíme zachytiť toľkú nádheru. Kľukatá rieka, obklopená hustým pralesom, cez stáročia staré stromy sa prediera ranné slnko.
Prvá zastávka je v osade kmeňa Penanov. Penanovia su kočovný kmeň, ktorý sa živí lovom. Na rozdiel od iných kmeňov si nestavajú tradičné “longhouse”, ale len chatrče z palmového lístia. Každých pár mesiacov sa sťahujú. Žijú hlboko vo vnútrozemí. Obyvatelia osady, ktorú ideme navštíviť pôvodne žili v národnom parku. Keď sa park stal svetovým dedičstvom, sarawacká vláda pre kmeň postavila longhouse a misionári ich previedli na kresťanskú vieru. Znamením krásy u penanských žien sú dlhé uši. Dievčatkám rodičia od malička vešajú na ušká ťažké závažia, ktoré uši naťahujú. Čím dlhšie uši , tým krajšia deva. Misionári však tento zvyk zakazujú, preto v osade vidíme s dlhými ušami už len starenky. Na trhu si kúpime zopár suvenírov, a pokračujeme ďalej. Nasledujúca zastávka je pri Wind cave, Veternej jaskyni, v ktorej sa nachádza zaujímavý úkaz, kamenné ihličky. Z jaskyne prejdeme chodníkom ponad rieku do Clearwater cave, ktorá je svojou dĺžkou 151 km, desiatou najväčšou na svete. Po prehliadke nasleduje piknikový obed, po ktorom sa ponáhľame do rezortu, aby sme stihli poobedné lietadlo spať do Kota Kinabalu.
Zaujali vás naše fotky NP Mulu? Pozrite si fotky z jednotlivých jaskýň a trhu kmeňa Penanov.