Otázka, s ktorou sa v súčasnosti stretávame veľmi často je bezpečnosť počas letu.
Možnosť že sa nakazíte počas letu do Ázie je veľmi malá, a to z nasledovných dôvodov.
- Lietadlá sú pravidelne dôkladne čistené a dezinfikované.
- Letecké spoločnosti používajú v lietadlách HEPA filtre, ktoré sa napríklad používajú aj na operačných sálach v nemocniciach. HEPA filtre na 99,9 % zabraňujú prenosu akéhokoľvek ochorenia prostredníctvom vzduchu v lietadle. V závislosti od konfigurácie lietadla sa pri lietadlách typu B777 používa 8 takýchto filtrov, pri lietadle typu A380 18 alebo 19 filtrov. Všetky filtre fungujú počas celého letu, zachytávajú nielen prach, ale najmä baktérie a vírusy. Vzduch na palube sa filtruje v priemere každé 3 minúty. Približne 40 percent vzduchu v kabíne sa filtruje cez systém HEPA; zvyšných 60 percent je čerstvý vzduch a napojených z vonkajšej strany lietadla. Vzduch sa pumpuje zo stropu do kabíny rýchlosťou asi yard za sekundu a opäť sa odsáva pri sedadlách pod okienkami.
Zvyšok ochrany zostáva na nás a víťazí zdraví rozum.
- Hygiena je dôležitá a pravidelné umývanie rúk je počas cestovania nevyhnutné, nielen v čase Covidu.
- Rovnako dôležitý je dvojmetrový odstup od iných pasažierov na letisku. Myslím že doba tlačeníc pred nástupom do lietadla, hneď ako zabliká nápis Boarding, pominula.
- Rúška, voči ktorým je na Slovensku tak veľký odpor, boli v Ázii bežné ešte pred pandémiou. Obyvatelia veľkých metropol sa nimi chránia pred smogom. Myslím že cesta do vytúženého raja v nich vydržať dá, a ten pocit teplých slnečných lúčov, jemného piesku pod nohami a objatie morských vĺn za to stoja. Po príchode na miesto, kde strávite dovolenku si rúško zložíte, nikto Vás nebude nútiť aby ste ho nosil na pláži, alebo okolí svojho bungalovu. Dať si ho v spoločných priestoroch, ako recepcia, vstup do reštaurácie, kde prichádzate do blízkeho kontaktu so zamestnancami, je podľa mňa otázkou slušnosti.

Zdroj: National Georgaphic