NÁDHERNÁ SRÍ LANKA – pevnosť Galle
Malebnú pevnosť zaradenú do svetového dedičstva UNESCO, by nemal vynechať žiadny návštevník južnej Srí Lanky. Večerné potulky po malebných uličkách, lemovaných stavbami z rôznych historických období a architektonických štýlov, prechádzky po majestátnych hradbách s nádhernými výhľadmi na Indický oceán, vychutnávanie si romantického západu slnka nad horizontom, či výborná večera v jednej z mnohých reštaurácii, to všetko, a mnoho viac ponúka toto nezabudnuteľné mestečko.
OD ROKU 2015 NAŠICH KLIENTOV PO PEVNOSŤI SPREVÁDZA ODBORNÍK NA KOLONIÁLNU ARCHITEKTÚRU.
V Galle Heritage Foundation zodpovedá za plánovanie, a spolupracuje na mnohých projektoch na záchranu historických budov po celej Srí Lanke. Vo voľnom čase sprevádza VIP návštevníkov pevnosti. Počas prehliadok ulice mestečka ožijú a vy sa dozviete veľa zaujímavých príbehov z čias pirátov, kolónií a všemocnej britskej East India Company.
Mnohé historické budovy boli citlivo zrekonštruované a v súčastnosti sú prevádzkované ako butikové hotely, reštaurácie a obchodíky. V mnohých však stále žijú potomkovia pôvodných obyvateľov, živiacich sa prevažne remeslami. Snahou Galle Heritage Foundation je zachovanie pevnosti Galle ako žijúce múzeum.
Rovnako ako Colombo, Galle bol prosperujúcim prístavom dlho pred koloniálnymi časmi a jeho prístupná poloha na juhozápade krajiny priťahovala Arabov, Peržanov, Rimanov a Grékov na ich ceste cez Indický oceán.
Bolo to práve Galle, kde v roku 1505 pristáli portugalské lode, a začala koloniálna história, trvajúca 443 rokov. Portugalci na poloostrove vyčnievajúcom do mora, postavili z bahna a kmeňov paliem malú pevnosť s názvom "Santa Cruz". Pevnosť bola neskôr rozšírená o strážnu vežu, tri bašty a františkánsku kaplnku, pozostatky ktorej sa zachovali do súčasnosti. S narastajúcim vplyvom v krajine, sa Portugalci presťahovali do Colomba, kde postavili druhú pevnosť a prístav. Po útoku sinhálskeho kráľa v roku 1588 sa do Galle vrátili. Krajina a obyvateľstvo pod takmer 150 ročnou portugalskou nadvládou trpeli, kráľ z Kandy preto požiadal o pomoc Holanďanov.
V roku 1640 sa pevnosť Galle dostala do holandských rúk a stala sa ich hlavnou základňou. Keď Holanďania prevzali vládu, zistili že opevnenie je veľmi staré a obrana nedostatočná. Rozhodli sa preto okolo celého poloostrova postaviť vysoké hradby, so 14 baštami. Na stavbu boli použité nielen kamene, ale aj žula a koraly z mora. Väčšina hradieb bola postavená v roku 1663. Mnohé časti boli postavené otrokmi privezenými Holanďanmi z Afriky. Mesto za vysokými múrmi pevnosti bolo dobre naplánované a vystavaných bolo množstvo budov: protestantský kostol, veliteľova rezidencia, strelná zbrojnica, budovy verejnej správy, obytné štvrte, sklady, budovy pre obchody a remeslá ako kováčska dielňa, tesárska dielňa, dielňa povrazníka a pod. Ďalším prínosom, ktorý zostal z čias Holanďanov, bol ich prepracovaný kanalizačný systém, ktorý sa pri prílive zaplavil a pri odlive odviedol kanalizáciu do mora.
Holanďania Galle stratili v roku 1796. Vládu prevzali Briti a pevnosť využívali ako svoje sídlo na riadenie celej južnej Srí Lanky. Plán mesta bol zdokonalený, jednotlivé oblasti boli pridelené rôznym komunitám žijúcim v pevnosti.Najdôležitejší obyvatelia bývali v majestátnych domoch v strede mesta. Angličania priviezli do pevnosti prosperitu. Miestni obyvatelia požiadali začiatkom 20. stor. anglického guvernéra aby do pevnosti nechal vybúrať druhú bránu, pretože prosperita priniesla auta, ktoré do seba v jednej úzkej bráne neustále narážali. Počas anglickej vlády tiež prekvital koloniálny turizmus a v pevnosti boli postavené prvé hotely. Luxusný Amangala stojí do dnes.
Pevnosť Galle je dnes historickou časťou prosperujúceho mesta, zapísanou na zozname svetového dedičstva UNESCO a najlepšie zachovanou koloniálnou morskou pevnosťou v Ázii.